حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

سه شنبه 18 خرداد 95

خدا را بی نهایت شاکریم که از خزانهی موهبت و الطاف بیکران خود بر ما منت نهاد تا دگرباره بتوانیم ماه رمضان پر برکت و پر فضیلت را درک نماییم؛ ماهی که خداوند متعال در شأن آن میفرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی و الفرقان» (ماه رمضان (ماهی است) که در آن برای راهنمایی مردم و بیان راه روشن و هدایت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است.

ماه رمضان فرصتِ بازنگری در خويش

انجام اعمال و آداب ماه پر خير و بركت رمضان چون: تهجد و شب زنده‌داري، مراقبت از گوش و چشم و زبان، استغفار كردن، دعا خواندن، ذكر گفتن، تلاوت قرآن، تدبر در آيات، خواندن نمازهاي نافله، درك شب‌هاي قدر و معتكف شدن، انسان را به خويشتن خويش سوق مي‌دهد و او را از غفلت و بي‌توجهي نسبت به خود بيرون مي‌آورد.

رمضان در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانيدن مىباشد. چون در اين ماه گناهان انسان بخشيده مىشود.  رمضان نام يكى از ماهاى قمرى و تنها ماه قمرى است كه نامش در قرآن آمده است.

در اين ماه كتابهاى آسمانى قرآن كريم، انجيل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.

اين ماه، در ميان مسلمانان از احترام، اهميت و جايگاه ويژه‌‌‌اى برخوردار و ماه سلوك روحى آنان است و مؤمنان با مقدمه سازى و فراهم كردن زمينه هاى معنوى در ماه‌‌هاى رجب و شعبان هر سال خود را براى ورود به اين ماه شريف و پربركت آماده
مى
کنند، و با حلول اين ماه با شور و اشتياق و دادن اطعام و افطارى به نيازمندان، شب زنده دارى و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه دارى و... روح و جان خود را از سرچشمه فيض الهى سيراب مى‌كنند.

ماه مبارك رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى‌هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه‌هاى سال قمرى برترين است قرآن كريم مى فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.

انسان افزون بر جنبه مادى و جسمى، داراى بُعد معنوى و روحى هم هست و هر كدام در رسيدن به كمال مطلوب خود، برنامه‌هاى ويژه را نياز دارند، يكى از برنامه‌ها براى تقويت و رشد بُعد معنوى، تقوا و پرهيزگارى است، يعنى اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى رشد و پرورش دهد و به طهارت و كمال مطلوب برسد، بايد هواى نفس خود را مهار كند و موانع رشد را يكى پس از ديگرى بردارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمى نكند. يكى از اعمالى كه در اين راستا مؤثر و مفيد است روزه دارى است.

روزه دارى روح و روان و قلب و دل و نيز جسم را آرامش داده و باعث سلامتى روح و تندرستى جسم مى شود.

امروزه در علم پزشكى و از نظر بهداشت و تندرستى نيز در جاى خود ثابت شده كه روزه دارى تأثيرهاى فراوانى بر آرامش روح و روان و سلامتى جسم و بدن دارد، دفع چربى‌‌‌هاى مزاحم، تنظيم فشار، قند خون، و... نمونه آن است.

انسان روزه دار در هنگام گرسنگى و تشنگى، فقرا و بينوايان را ياد مى كند و در نتيجه به كمك آن ها مى شتابد.

سخنان پاياني را به كلام امام علي (ع) زينت مي‌دهيم كه فرمودند: در شگفتم از كسي كه براي گمشده خود جار مي‌زند و از اين و آن مي‌پرسد، در حالي كه خودش را گم كرده و در پي يافتن خود نيست.  امام عارفان (ع) در سخني ديگر مي‌فرمايد: هر كس نفس خود را شناخت ديگران را بهتر مي‌شناسد و هر كس نسبت به نفس خود جاهل باشد نسبت به ديگران جاهل‌تر است.

بر اساس آنچه گذشت انسان همواره بايد مراقب خويشتن باشد و ماه رمضان و روزه‌داري فرصتي مغتنم براي خودشناسي، خودسازي و مراقبت از خويشتن و تداوم بخشيدن به آن تا رمضان ديگر است.

 

برچسب ها: شیرینی ناتلی قنادی ناتلی رمضان ماه رمضان ماه مبارک رمضان آداب مهمانی مراقبت گرسنگی روزه گرفتن روزه داری شب قدر قرآن کریم فضیلت ماه قمری افطاری سحری توارت زبور انجیل صحف استغفار
natli.ir

www.Natli.ir